Психологічний супровід дітей профільної групи

Роль мови вихователя у розвитку мовлення дітей

Оволодіння рідною мовою як засобом і способом спілкування і пізнання є одним з найважливіших придбань дитини в дошкільному дитинстві. Саме дошкільне дитинство особливо сензитивно до засвоєння мови: якщо визначений рівень оволодіння рідною мовою не досягнуть до 5-6 років, те цей шлях, як правило, не може бути успішно пройдений на більш пізніх вікових етапах. Головну роль у розвитку мовлення, поповнення словникового запасу дитини грає вихователь і його мова, оскільки більший час в цей період свого життя дошкільник проводить саме з ними.
Вихователь повинен пам'ятати, що потреба дитини в тому, щоб йому читали, навіть якщо він вже навчився самостійно читати, треба задовольняти. Після читання важливо з'ясувати, що і як зрозумів дитина.
Адже чим досконаліша мова дитини, тим успішніше буде його навчання в школі. Також у формуванні культури мовлення дітей приклад вихователів має велике значення. Таким чином, у результаті зусиль, з їх допомогою дитина вчитися, правильно говорити, а значить, він готовий до оволодіння читанням, письмом у школі.
Неодмінною умовою для всебічного розвитку дитини є спілкування його з вихователем. Дорослі - хранителі досвіду, накопиченого людством, знань, умінь, культури. Передати цей досвід можна не інакше як з допомогою мови. Мова-"найважливіший засіб людського спілкування". Серед багатьох важливих завдань виховання і навчання дітей дошкільного віку в дитячому садку навчання рідної мови, розвиток мови і словника, мовного спілкування - одна з головних.
Характерною особливістю дітей дошкільного віку є подражательная мова, яка обумовлена своєрідністю їх сприйняття і мислення. Не вміючи мислити критично, діти цього віку наслідують всьому, що вони бачать і чують у навколишньому середовищі, але більш все тим людям, які безпосередньо з ними пов'язані, яких у дітей склалося позитивне ставлення. Таким близьким людиною, з яким безпосередньо пов'язана дитина в дитячому садку, є вихователь. Поведінка, мова вихователя, його зовнішній вигляд - все є зразком для дітей. Своєрідність мислення і сприйняття дітей, пов'язане з подражательностью, повинно бути використано в вихованні та навчанні дітей, і, зокрема, при навчанні дітей рідної мови.
Які ж вимоги треба пред'являти до мови вихователя?
Знаючи, що діти дошкільного віку опановують мовою на основі усної мови, через спілкування з оточуючими людьми, слід враховувати наступне.
1. Мова вихователя є зразком для дітей у широкому значенні цього слова, насамперед - в розмовній мові, на основі якої відбувається повсякденне спілкування дитини з вихователем.
2. На заняттях діти, слухаючи мова вихователя, вправляються в оволодіння російською мовою. У практиці ж вихователі допускають помилки при повсякденному спілкування з дітьми: вихователь розмовляє з дітьми недбало, неграмотно, невиразно. Ось один з прикладів. "Ці м'ячі ти взяв зі старшої групи, віднеси їх туди", - говорить вихователь дітям Поруч стоять діти стверджують: "І Ніна взяла зі старшої групи скакалку".
Так неправильний обіг мовлення вихователя відразу підхоплюється дітьми і входить в їх мова. Іноді вихователь вживає спеціально педагогічні, незрозумілі дітям терміни: "Зараз будемо займатися дидактичними іграми". Нерідко вихователь допускає непотрібну авторитарність у зверненні до дітей: "Вова, я тебе зараз викину з групи". Або: "Люся, мені не подобається, як ти сидиш". Цими зауваженнями педагог не виховує дитину, не вчить його оволодівати необхідними навичками поведінки в будь-якій обстановці, а фіксує увагу тільки на собі. Недоліки, що зустрічаються в розмовній мові вихователя, передаються дітям, і потім діти з працею позбавляються від них вже у школі.
Які ж вимоги треба пред'являти до мови вихователя?
1. Смисловий зміст зверненої до дитини мови повинно бути близьким і зрозумілим дітям. При розмові з молодшими дітьми мова вихователя має бути більш лаконічна і проста. По відношенню до малюків треба уникати зауважень і разом з тим слід розмовляти з ними більше категорично, ніж зі старшими, так як діти цього віку не можуть осмислити тих доводів, які сприймаються старшими дітьми.
"Юра, не пачкай скатертину, їж ложкою, не лий воду на підлогу" і т. д., - каже вихователь молодшим дітям. Дітей середнього і старшого віку слід вести до самостійних висновків. Наприклад: "Бруднити скатертину не можна, це не акуратно. На прання скатертини затрачається багато праці. Треба берегти працю нашої няні, яка стирає нам скатертини".
2. Граматична правильність мовлення вихователя обов'язкове. Але, на жаль, дуже часто зустрічаються такі помилки: "Візьми зі старшої групи" (тут прийменник "з" замінюється "з"). ""Не брехня сюди" (замість "не клади"). "Сложь скатертини і поклади їх на місце". "Я тобі сказала, а ти назад не слухаєш". При мовному спілкуванні з дітьми треба використовувати засоби виразності мови. Одноманітна, невиразна мова вихователя негативно впливає на поведінку дітей, не зачіпає їх емоцій, а разом з цим і не підвищує їх мовленнєвої культури. Під час обіду в молодшій групі вихователька звертається до дітей, які повільно їдять: "Їж, їж швидше, жуй, ковтай, не дивись по сторонам". І це сухе, монотонне звернення до дітей повторюється багато разів, діти не реагують.

Вихователька проводить заняття гімнастикою і рухливими іграми з дітьми середньої групи. Щоб підвищити у дітей інтерес до правильного виконання рухів, вона вдається до виразних прийомів. "Зайчикам треба йти по прямій доріжці, ліс густий, можна заблукати, не відставайте один від одного". Діти-зайці починають стрибати швидше. Виховуючи у дітей інтерес до слова, необхідно використовувати виразні засоби мови не тільки на заняттях, але і в повсякденному спілкуванні. Вимоги, що пред'являються до мови вихователя у повсякденному спілкуванні, обов'язкові і при проведенні занять. Мовний зразок вихователя на заняттях повинен застосовуватися при здійснення всіх завдань в роботі з мови.

Немає коментарів:

Дописати коментар